Скарбничка виховних заходів





Тема: « Масляна! Подорож млинців навколо світу!»

Мета: ознайомити здобувачів освіти з традиціями святкування масляної у багатьох країнах світу, формувати зрозуміння необхідності розвивати у здобувачів освіти зацікавленість  щодо історії, традицій народів світу , виховувати  патріотизм  та шанобливе ставлення  до традицій народів світу.

Завдання: створити середовище для обговорення питань про традиції святкування масляної народів світу; підтримати радісний святковий настрій, пов’язаний з приходом весни.

Місце проведення: Запорізький центр професійно – технічної освіти водного транспорту.

Форма проведення: позакласний захід -  подорож

Хід заходу

Викладач. Добрий день усім присутнім !

Свято, схоже на українську Масницю, святкують у багатьох країнах  Світу. Це своєрідні проводи зими та зустріч весни. Для них характерні масові гуляння, під час яких люди співають пісень, влаштовують костюмовані дійства та смачно їдять.

Сьогодні ми подорожуємо на  по країнам світу і розповімо про їх традиції святкування масляної та ознайомимось з їх особливостями приготування млинців! Почнемо з нашої рідної України!

Учень Гришньов Данило . Свято Масляної – це завжди захоплююче обрядове дійство, що прийшло до нас з сивої давнини, коли наші предки, так би мовити,  зустрічали весну. Прискорювали її прихід, задобрюючи усілякими ласощами, обрядовими дійствами.

Це свято символізує проводи красуні-зими та зустріч яскравої, теплої весни. 

Учениця Магилат Анна. Назва свята «Масляна» пов'язана з тим, що в тиждень перед Великим постом з раціону харчування виключалися м'ясні продукти, а ось молочні ще вживати було можна, як і традиційні складові для приготування млинців: молоко, яйця, масло, сметана. У народі це свято асоціюється з смачними печеними млинцями та веселими гуляннями

Учень Гринчекно Олександр. Почалася Масляна, а це значить, що пора купувати борошно та  пекти млинці.  Однак святкують Масляну не тільки в Україні, а й у багатьох країнах Європи, США, Канаді і навіть Австралії.

Учень Ликов Кирило. У Європі це свято називається Марді Гра, і часто воно переростає в гучні й веселі карнавали.

Учениця Чернолевська Марія. Історія млинців сягає у доісторичні часи. Можливо, це було одне з перших страв у світовій кулінарії: люди споконвіку змішували борошно з водою и ліпили з цієї суміші коржі або ж розгортали тісто в тонкі пласти.


  В українській кухні млинці називають  (від слова "млин"). Млинці  готуються з тонкого тіста  з пшеничного борошна. Млинці з солодкою або солоною начинкою в українській кухні називаються налисниками.

 

Учениця Холковська Олена. Які млинці печуть в Європі?

Повірте, в Європі млинці – у великій шані. Крім того, ще й їдять їх набагато частіше. Правда, у англійців вони скоріше схожі на наші оладки, і подають їх зі солодкою підливкою.

Німці вважають за краще ситні млинці на вершках з сиром, і млинцеві пироги з різними начинками.

Учениця Магилат Анна. А ось скандинави знавці й ентузіасти в млинцях! Подають їх як трубочки з солодкою начинкою на десерт, а так само загортають в них сосиски. А в тісто для млинців нерідко додається картопля для апетитності.

Учень Гришньов Данило. Данці готують оладки з фруктами, що за формою більше нагадують кекси.

У французів є свої власні млинці – крепи. Солодкі крепи подають з вершками і ягодами, а несолодкі – з сиром, шинкою і яйцями. А ще французи (ну як же без гастро-кутюр) винайшли млинці фламбе – їх кроплять коньяком і підпалюють, та подають з морозивом.



В Іспанії є млинцеві – кафе, де у вашій присутності готують і подають це чудове блюдо в різних варіантах, в тому числі гречані млинці.

В Італії та Португалії готують креспелле, які майже нічим не відрізняються від крепів з Франції.

Учениця Лазько Вікторія. У Голландії ви навряд чи пройдете мимо паннекокенов, тому що це – неможливо. Їх печуть і фарширують на ваших очах: м'ясом, рибою, сиром, горіхами, фруктами.

Як відомо в Австралії все навпаки і коли сусіди північної кулі по планеті з нетерпінням чекають закінчення довгої зими и радісно зустрічають весну, австралійці прощаються з літом.



Учень Гринчеко Олександр. У США більш поширена французька назва Mardi Gras. Спочатку це було костюмована вистава з нагоди зустрічі весни у Французькому кварталі Нового Орлеана. З роками карнавал ставав все більш людним, з'явилися яскраві розфарбовані платформи з рухомими  кіньми.

Кожен рік карнавал очолюють «король» і «королева», які в масках і костюмах їдуть на величезній прикрашеній платформі зі своїм оточенням.

Традиційна страва на Масляну – панкейки! Зазвичай американці їдять щось середнє між млинцями і оладки. Панкейки не повинні розтікатися по сковороді. Вони зберігають пишність після обсмажування. Подають їх великою гіркою. Чудовим доповненням стане кленовий сироп.



Майстер в/н Зайцев Л. В. Здобувачі освіти дізнались багато цікавої інформації про історію свята «Масляної», обрядах та традиціях, про святкування цього свята  вінших країнах. Наприкінці свята всі присутні мали змогу спробувати млинці та панкейки приготовлені за сучасними технологіями кухонь народів світу. Було дуже смачно!

 




 

Список використаних джерел.

https://kurs.com.ua/novost/292933-blini-so-vsego-mira - Млинці зі всього світу

https://mapala.net/@atlantida/maslenica-v-avstralii - Масляна в Австралії

 

https://www.edimdoma.ru/retsepty/79384-bliny-avstriyskogo-kayzera-kaiserschmarrn - Млинці Австрійського Кайзера

http://vsviti.com.ua/interesting/society/66560 В яких країнах святкують масляну

https://realist.online/ukr/news/masljana-2021-jak-hotuvati-amerikanski-pankejki-i-frantsuzki-mlintsi Як готувати американські панкейки


Наша історія починається! Перший курс група    25 - 26


 ПОДОРОЖ НА ТЕМУ: «ЦІКАВЕ ПРО КАВУ»
Мета: формувати у учнів свідому потребу в знаннях, розширювати пізнавальний інтерес до різноманітних джерел знань з обраної теми : «Цікаве про каву»;
створити умови для групово-пошукової роботи;
виховувати всебічно розвинену, творчу, індивідуальну особистість.
Обладнання:
Фізична карта світу — прапорцями відмічено країни, де виробляють каву: Бразилія, Колумбія, Уганда, Коста-Ріка, Камерун, Сальвадор, Гватемала, Мексика, Перу, Індонезія, Кенія, Конго, Нікарагуа, Еквадор, Гондурас, Гаїті, Венесуела, Камерун;
Ілюстративний матеріал: малюнок кавового дерева з квітами;
Мультимедійна презентація : «Десять маловідомих фактів про каву»; 4.Відеоролик: «Виробництво кави в Ефіопії»;
Наочність: на столі кавовий сервіз, зразки кави та солодощі оформлення  в стилі Львівської каверні, допоміжній столик для проведення майстер – класу по приготуванню кави.Вступне слово має класний керівник Луценко Ольга Вікторівна : «Про десять маловідомих фактів про каву».
Викладач з предметів кулінарного циклу Аксьонова Олена Іванівна ознайомила присутніх з товарознавчою  характеристикою сортів кави.
  Учениця  Шульга Ілліана. Кавове дерево — рослина з білими духмяними квітками, з яких утворюється плід — ягода червоного або фіолетово-синього кольору з двома насінинами в соковитій м'якоті. Воно належить до родини Маренові, розповсюджене у тропіках Східної півкулі й Африці. Його вічнозелені або листопадні дерева та чагарники утворюють хащі в Ефіопії та долинах річок Абіссінського нагір'я. Точно невідомо, коли людина вперше почала використовувати зерна кави. У XIV—XV ст. на Аравійському півострові виведено культурні сорти цієї рослини. З тих часів кавове дерево поширилося на інших континентах і визначає прибуток деяких країн.


Учениця  Гриценко Світлана. Кава широко використовується в геральдиці поряд з пшеницею, рисом, пальмою та дубом. Гілки з плодами цієї рослини можна побачити у гербових вінках Бразилії, Уганди, Сальвадору, Коморських островів. Кавове дерево — це вічнозелена рослина заввишки 5—10 м (у культурі максимально — 3 м) зі шкірястими листками та білими квітками із запахом жасмину. Цвіте протягом усього року. Під яскравою м'якоттю сховане насіння «кавові зерна», з яких готують каву. Нестиглі зернята мають сіро-зелений колір. Батьківщиною кавового дерева аравійського, до якого належать сорти «Арабіка», є гірські райони Ефіопії, інших сортів — Східна та центральна Африка.
Бразилія і Колумбія — основні світові виробники кави. Більшість плантацій розташовані на південному сході Бразилії, де налічується майже 3 млн. кавових дерев. Для Уганди та Сальвадору кавове дерево — провідна культура сільського господарства. 


Учень Мацак Кирило. Мабуть, багатьом буде цікаво знати, як готують каву на батьківщині цієї рослини — в Ефіопії. Кавові дерева тут ростуть усюди — вздовж доріг та вулиць, на подвір'ях будинків, шкіл, лікарень і, звичайно, будь-якому гостю тут пропонують чашку кави. Давши згоду скуштувати цей дивовижний напій, я став свідком його приготування.
А було все ось як. Хлопчик-посильний збігав у сад і приніс оберемок свіжої трави. Частину її він розсипав навколо мого столу, а решту поніс на кухню. Через декілька хвилин офіціант виніс звідти низенький стілець — тацю, посипану травою і заставлену кавовими чашками. У центрі стояла жаровня на вугіллі, чорний скляний глечик, каструля з водою, тарілка із зернами кави і дерев'яна ступка з товкачем. З'явилися дві дівчини в національних сукнях з накидками. Одна з ступці, висипали в глечик (джбану) і, заливши сирою водою, поставили на жаровню. Через кілька хвилин над вузькою шийкою джбани з'явився блакитний пар, а потім пінка. Після того, як кава трішки відстоялася, її урочисто налили в чашку і поставили переді мною на блюдце, яке прикрашала гілочка м'яти. Напій був настільки ароматним, чудово гіркуватим і освіжаючим, а сама атмосфера церемонії така неповторна, що ясна річ, однієї чашки було замало!
Учень Терещенко Данило. А ось як готують каву в країнах Ближнього Сходу. У Сирії та Лівії з ранку до вечора п'ють каву. Немає хатини, де б вам не запропонували чашечку кави. Я розповім вам, як покуштував каву в однієї поважної духовної особи. Слуга в білому приніс на таці маленькі кавові чашечки. Я заглянув у чашку і побачив, що вона майже пуста — тільки на самому дні трішки коричневої рідини. Злизнувши її, відчув нестерпну гіркоту, немов би проковтнув гарну порцію хіни. Гіркота наповнила мій рот, але швидко пройшла, а через деякий час зі мною почало відбуватися щось незвичне. Я відчув себе бадьорим і легким. Навіть дихалося по-іншому. Відчувався незвичайний прилив енергії, немов би провів відпустку в горах або біля моря і повернувся сповнений сил. Безперечно, це зробив темно-коричневий напій. Я не втримався і при прощанні запитав, що за каву я пив? Це була краща Геджавська кава (область у Саудівської Аравії, розташована вздовж берегів Червоного моря). А чому було так мало? Чому не подають повну чашку? Вони відповіли, що якщо випити цієї кави повну чашку, можна померти. Ось, виявляється, які бувають сорти кави.
Учениця Чмелик Алла. Щоб зрозуміти які речовини надають каві неповторного смаку та аромату, як вона діє на організм людини, необхідно знати її хімічний склад. Хімія кавового насіння досить складна і до кінця ще не вивчена. Досліджуючи золу, вчені встановили, що в каві містяться сполуки Феруму, Магнію, Калію, присутні елементи — Сульфур, Нітроген, Фосфор, Хлор. Ці елементи входять до складу органічних сполук: білків кофеїну, хлорогенової, нікотинової, хінної, оцтової, яблучної, лимонної кислот і полісахаридів.
Учень Дементій Едуард. Під час смаження кавових зерен відбуваються складні хімічні перетворення. Спочатку випаровується вода і частково розкладаються органічні сполуки. Цукри перетворюються в крохмаль, і насінини стають коричневого кольору, нерозчинні полісахариди розкладаються на більш прості розчинні вуглеводи. Руйнується тригонедін, утворюється нікотинова кислота. Продукти розпаду хлорогенової кислоти, а також понад сімдесят ароматичних речовин надають каві характерного смаку і неповторного букету ароматів. У процесі обжарювання кавові зерна набрякають, оскільки в них утворюється вуглекислий газ, який виконує функцію консерванту аромату.
Учениця Пархоменко Тетяна.З усіх зазначених речовин найкраще вивчений кофеїн. А почалося все з того, що 1821 р. німецький хімік Ф.Рунге виділив з кавового екстракту прозорі кристали речовини гіркуватого смаку. Водний розчин цієї речовини за своєю збуджуючою дією в багато разів перевищує кавовий відвар. Розшифрував склад і структуру кофеїну  1897 р. німецький хімік Фішер. Він отримав кофеїн синтетичним шляхом. Кофеїн — 1,3,7-триметилксантин — алкалоїд, який міститься в насінинах кавового дерева, листях кави, горіхах кола. Це похідне пурину. Кава містить понад ЗО різних органічних кислот — яблучну, лимонну, оцтову, але найбільше хлорогенової кислоти (від 4 до 5 %). При обжарюванні ця кислота розкладається, утворюючи речовини, що надають каві своєрідного в'яжучого смаку. У кавових зернах міститься і складна органічна речовина танін, яка надає їй гіркого смаку. Але хімія кави вивчена не до кінця, дослідження продовжуються й нині.
Цікаві факти про каву .
1.     Кава як лікувальний засіб застосовувалася в арабській медицині ще в 900—1000 pp. н. є. її друге народження відбулося після відкриття кофеїну.
2.     Роком появи кави в Росії вважається 1665 p., коли придворний лікар призначив царю Олексію Михайловичу рецепт — варена кава. Перси і турки вважали її ліками, які допомагають проти нежиттю і головних болів.
3.     У результаті багаторічної селекції араби створили один з найкращих сортів «Мокко».
4.     Бразильська кава зі штатів Ріо і Вікторія має характерний
лікарський запах і смак через йодисті сполуки, які є в ґрунті.
5.     Щоб відновити аромат кави — «оживити» зерна, треба промити їх у холодній воді та просушити в гарячій духовці.
6.     Уперше спосіб приготування розчинної кави був запропонований 1901 р. японським хіміком, але в той час до цього відкриття поставилися байдуже.
7.     Там, де цвітуть кавові дерева, бджолиний мед має зовсім незвичний для нас колір.
8.     У павуків під впливом кофеїну виникає щось подібне неврозу: змінюється закономірність плетіння павутини і виходить хаотичний візерунок.
9.     Ескіз ілюстрації башти Кодар Люксембурського Палацу, яка стала відомою завдяки книжкам Віктора Гюго, належить руці самого письменника: він намалював її сірником на кавовій гущі, коли снідав в одному з паризьких бістро.
10.                       Хороша кава — чорна, як диявол, гаряча, як пекельний вогонь, солодка, як поцілунок.   .
Учениця Гриценко Світлана. Час подумати про гостей. Пропонуємо вікторину для знавців кави. Приз, знову ж таки, кава.
·        Які країни є експортерами кави? (50 країн: Бразилія, Колумбія, Уганда, Гватемала, Сальвадор, Мексика, Індонезія, Коста-Ріка, Камерун, Перу, Кенія, Конго, Нікарагуа, Еквадор, Гондурас, Гаїті, Венесуела та ін.)
·        У якій країні каву вживають найбільше? (Країни Латинської Америки, Швеція — 7,3 кг у рік на людину, СІЛА, Фінляндія, Данія, Італія.)
·        Де п'ють кави найменше? (У Англії, там п'ють чай.)
·        Скільки є сортів кави? Які з них ви знаєте? (Є понад 1000 сортів кави. Ефіопія (аравійський сорт) — Арабіка, Робуста, Харар, Джимо; Бразилія — Сантос, Парана, Мінас; Гвінея — Робуста; Йемен — Мокко; до Мокко додають, бо його дуже мало вирощують, Яффей, Шаркі, Матарі, Хеймі.)
·        Як називають посуд, у якому заварюють каву в Турції? (Джезва, турка).
·        Як краще зберігати кавові зерна? (Щільно закритими у скляному посуді.)
·        У якій країні є бронзовий пам'ятник кавовому дереву? (У Бразилії.)
·        Який великий композитор прославив каву в своєму творі? (Бах. Кантата №211.)
Майстер виробничого навчання Єльцова Ірина Федорівна. Велика і відповідальна справа — правильно приготувати і подати каву. Пропонуємо кілька маленьких порад для приготування смачної кави:
1.     Вода — один з найважливіших компонентів кави, вона повинна бути чистою і свіжою.
2.     Каву не варять, а заварюють, не доводячи її до кипіння, перед цим заливають вологі зерна холодною водою, тоді під час нагрівання органічні речовини більше екстрагуються водою і смак стає ароматнішим.
3.     Подають каву в тому посуді, де її готували, або в кав'ярнику. Але наливають не всі чашки відразу, а по одній кожному гостю.
І нарешті, у кожній країні каву готують по різному. Наприклад, по-східному бразильська кава, кава по-яванськи, кава по-ірландськи, віденська кава, кава з шоколадом, мармурова кава.
Учні : Жук Євгеній, Губін Дмитро, Пічурін Валерій, Пархоменко Тетяна по черзі проводили майстер -  клас по приготуванню кави.
Ірина Федорівна.  Саме час почастувати вас нашою кавою.
Віденська
 кава .
Готують дуже міцну каву, розливають у чашки. На поверхню кладуть чайну ложку вершків, збитих із цукром. Зверху посипають шоколадом. 

 Бразильська кава .
125 г шоколаду кришать і розчиняють в 0,5 чашці гарячої кави. Потім доливають З чашки гарячого молока, безперервно збиваючи суміш. Цукор кладуть за смаком і розливають у 4 чашки.
Кава по-арабськи .
Змішують чашку дуже міцної кави з чашкою какао і додають зверху трохи вершків.
Мармурова кава .
Тепле молоко наливають на дно чашки й обережно додають каву, не перемішуючи.
На закінчення виступив майстер виробничого навчання: Зайцев Леонід  Вікторович зі словами Джонатана Свіфта: «Кава робить нас поважними і серйозними ... і філософськими». 
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ.
1. Дубініна А.А., Жук Ю.Г., Жук В.А., Жестерва В.А. Товарознавство смакових товарів: Навчальний посібник. - К.: Видавничий дім ТОВ„Професіонал”, 2004. - 240с.
2. Пойманов Ю. Смак харизми та флюїди аури. Кава на вітчизняному ринку. // Світ Продуктів. - 2004. - №5. - С.24-29.
3. Шостак С. Кавові фантазії. Український ринок розчинної кави та міксів. Світ Продуктів. - 2005. - №2. - С.45-48.
4. Шепелев А.Ф., Печенезька І.А., Мхітарян К.Р. Товарознавство та експертиза смакових та кондитерських товарів. - Ростов- н/Д.: Видавничий центр „Март” 2002. - 544с.
5. Чиненова Е.Г. Кава натуральна та кавопродукти: Огляд. - М.: „Прогрес”, 1990. - 169с.

Немає коментарів:

Дописати коментар